Tag » Europa

New on 500px : Natural History Museum by HerbertAFranke

The Natural History Museum in London is a natural history museum that exhibits a vast range of specimens from various segments of natural history. It is one of three major museums on Exhibition Road in South Kensington, the others being the Science Museum and the Victoria and Albert Museum. 180 altre parole

500px

Makina godet ndërtesën e Parlamentit Britanik

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mëngjesin e sotëm, rreth orës 07.37, në Londër.

Një makinë me shpejtësi ka shkuar drejt selisë së Parlamentit Britanik, duke u përplasur me rrethimin. 35 altre parole

Aktualitet

Ankaraja: Tradhtarët e terrorit ekonomik do të ndëshkohen

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha sot se vendi i tij është nën një “rrethim” ekonomik që nuk ka të bëjë aspak me treguesit e ekonomisë së vendit. 754 altre parole

Aktualitet

V.S. Naipaul, poeta de los desplazados

Por Ian Buruma | 13 de agosto de 2018.

La meticulosidad de V.S. Naipaul era legendaria. Lo conocí por primera vez en Berlín en 1991 cuando fue agasajado por la edición alemana de un libro suyo. 1.589 altre parole

Riga, capital da Lethônia

Olá Viageiros!!!

Vou contar um pouco da minha passagem por Riga, capital da Letônia, que foi o início da minha viagem pela Europa, que ainda teria Ucrânia, Polônia, Alemanha e Holanda. 525 altre parole

Europa

BE u bën thirrje sauditëve të qartësojnë arrestimet e aktivistëve të të drejtave të grave

BE i ka bërë thirrje Arabisë Saudite të qartësojë rrethanat që kanë të bëjnë me ndalimet e aktivistëve të të drejtave të grave.

“BE është angazhuar në mënyrë konstruktive me autoritetet saudite duke kërkuar sqarime rreth rrethanave që kanë të bëjnë me arrestimet e grave mbrojtëse të të drejtave të njeriut në Arabinë Saudite, veçanërisht në lidhje me akuzat specifike të ngritura kundër tyre”, tha zëdhënësja e shefes së politikës së jashtme të BE Federica Mogherini. 234 altre parole

Aktualitet

Evropa mbështet marrëveshjen bërthamore dhe lidhjet me Iranin

Ministri i ekonomisë së Gjermanisë ka shprehur mbështetjen e Evropës për shkëmbimet tregtare dhe biznesin me Iranin me gjithë sanksionet dhe presionet e Amerikës.

Peter Altmaier, ministri i ekonomisë së Gjermanisë pasi theksoi se Evropa nuk nënshtrohet përballë presioneve të Amerikës kundrejt Iranit shtoi se Evropa nuk do të lejojë Uashingtonin që të diktojë kërkesat e veta dhe se me këtë vend duhet të ketë apo nuk duhet të ketë lidhje dhe shkëmbime financiare dhe për këtë Evropa është e angazhuar të zbatojë zotimet e saj në kuadër të marrëveshjes bërthamore. 93 altre parole

Aktualitet