Tag » Sociale

Comunità di Pratica

Prospettive e modelli d’avanguardia per la presa in carico complessa delle cronicità

Marinella D’Innocenzo[1]
Veronica Piras[2]
Umberto Mauro Salvatore Caraccia[3]

 

RIASSUNTO

L’Azienda Sanitaria Locale di Rieti ha avviato un profondo cambiamento in termini di appropriatezza ed efficacia delle cure, queste sempre più centrate sullo sviluppo processi decisionali che vedono il paziente protagonista dei percorsi assistenziali. 1.788 altre parole

Rieti

PD sulmon Xhisielën, i përmend makinën syzet Gucci, IPhoneX

Në argumentimin që avokati i Rexhep Rrajës bën për ta bindur Gjykatën e Apelit që klienti i tij të lirohet nga burgu, ai thekson normalizimin e marrëdhënieve me Xhisiela Malokun. 235 altre parole

Shqipsot

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit para Presidencës, falënderojnë Metën për kthimin e ligjit

Qytetarë, artistë dhe akktivistë të shumtë kanë vazhduar protestën e tyre në mbrojtje të Teatrit Kombëtar edhe sot pasi presidenti Ilir Meta ktheu sërish ligjin që parashikonte shembjen e godinës së teatrit. 304 altre parole

Shqipsot

Studimi/ E dini cili është qyteti shqiptar ku pihet më shumë alkool dhe cigare

A e dini se cilat janë qytetet, banorët e të cilëve shpenzojnë më shumë për pije alkoolike e cigare në jetën e tyre të përditshme, duke e pasur këtë ves si argëtimin kryesor të tyre? 377 altre parole

Shqipsot

Rama heq reklamat e basteve nga portalet, por ende jo nga zyrat e shtetit

Kryeministri Edi Rama urdhëroi të gjitha portalet në Shqipëri të heqin reklamat e kompanive të basteve, por një urdhër i tillë nuk funksionon ende për zyrat shtetërore. 169 altre parole

Shqipsot

Industria e bixhozit qarkulloi 162 milionë USD

Një vit më parë industria e bixhozit në Shqipëri qarkulloi 162 milionë Dollarë me mbi 4 mijë pika të shpërndara në të gjithë vendin.

Vitin e ardhshëm të gjitha kazinotë elektronike do të zhvendosen në zonat e pabanuara, ndërsa bastet sportive nuk do të lejohen më. 179 altre parole

Shqipsot

Lajm i keq për shoferët, në Shqipëri rrite përsëri çmimi i karburanteve

Brenda një jave çmimi i një litri naftë në Shqipëri është rritur me 10 Lekë. Në shumicën e pikave të karburanteve nafta shitet me 183 Lekë, ndërsa benzina kushton 184 Lekë. 195 altre parole

Shqipsot